Výsev kaktusů - Zimovzdorné kaktusy .cz - Vše o zimovzdorných kaktusech v našich podmínkách

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Výsev kaktusů

Pěstování kaktusů

MNOŽENÍ KAKTUSŮ VÝSEVEM


Získávání semen
Začnu tuto kapitolu trochu obšírněji, zejména co se týká způsobu obstarání. Samozřejmě, nejjednodušší je sednout k Internetu, sehnat nějakého toho dodavatele a semena si objednat. Ale to není taková legrace.
Povíme si tady o celém procesu. Když už nic jiného, dozvíte se, jak trnitá cesta vede k těm pár zrníčkům, které vám za pár dnů přijde poštou. Začíná to samozřejmě u květů. Květy mají bliznu, tyčinky s prašníky obsahující pyl... To všichni známe ze školy. Důležité je ale vědět, že drtivá většina kaktusů je cizosprašných. To znamená, že k úspěšnému opylení budeme potřebovat 2 nepříbuzné rostliny téhož druhu. Nepříbuzné znamená, že to například nemohou být dva odnože ze stejné matky, nebo dva kaktusy pocházející z jednoho semeníku. Prostě ideálně úplně cizí kaktusy. Další úskalí přichází na jaře. Musí se nám oba trefit s kvetením. Pyl se dá krátkou dobu uchovat v uzavřené nádobce v lednici, ale už to není stoprocentní. Pokud se nám vše toto povede, stačí vzít štěteček, nabrat s ním pyl z jedné rostliny a nanést jej na bliznu druhé rostliny. Pak udělat totéž nazpět.


Pokud se nám vše povede, poznáme to zanedlouho tak, že se začne spodní část baňatit, jak se začínají tvořit semínka. Tady si opět dovolím připomenout, že plody jsou sladké a při dlouhotrvajícím vlhku vysoce náchylné na hnilobu. Pokud se nám nějaký plod nezdá a začíná hnědnout, ihned ho odstraňte. Hniloba se totiž bleskovou rychlostí dostane pletivem do kaktusu a během pár dnů není již co zachraňovat.
Pokud nám opět přeje štěstí, začnou cca v polovině léta plody pukat. Doporučuji je ještě několik dnů nechat na místě, než samy odpadnou. Pak je dobré je nechat řádně seschnout. Dužnina plodu se jinak patlá a semínka se špatně dolují ven.


Konečně máme semínka připravená, zbývá je ještě důkladně očistit. Osobně je pouze promnu ve slabém roztoku hypermanganu. Rozdělám si hypermangan v převařené vodě a semínka důkladně promnu tak, abych je zbavil zbytků oplodí. Pak je nechám na papírové utěrce oschnout. To koneckonců doporučuji udělat i s kupovanými semeny.



Výsev
S výsevem začínám cca měsíc po tom, co semínka vydoluji. Nějak se mi osvědčilo nechat je odpočinout. Připravím si substrát tak, že kupovaný substrát pro kaktusy a sukulenty vylepším antukou v poměru cca 2:1. Nasypu jej do květináčků, uhladím a květináčky dám důkladně nasáknout do misky s horkou, převařenou vodou. Když se povrch substrátu leskne, počkám až trochu vychladne a rovnoměrně nasypu semínka na povrch. Pak je jemně zatlačím kávovou lžičkou do substrátu. Semena Opuntií nakladu na povrch substrátu a zakryju cca 5 mm silnou vrstvou písku. Ve všech případech poté květináč zakryju freshfólií. Květináče dávám pod zářivky, ale stačí je dát na okno. Vysévám ale na podzim, to už nebývá moc sluníčka, proto ty zářivky.


Po "nějaké době" se začnou klubat nové rostlinky. U Echinocereusů je ta "nějaká doba" od týdne do cca měsíce. Pak už nemá moc cenu čekat, něco bylo špatně. Opuntie jsou váhavější, dokáží dokličovat třeba i rok. Ale většina je do měsíce venku. Jakmile se na vrcholcích začnou objevovat první trny, začínám postupně s otužováním. Nejprve do freshfólie udělám několik direk, později jejich počet zvyšuji a cca po 14 dnech fólii sundám úplně. Nadále rostlinky zvykám na sušší klima a před zálivkou je vždy nechám vyschnout. To je velice důležité pro další krok a tím je přepichování.


Pikýrování většinou odkládám a odkládám, jelikož se jedná o mravenčí a časově náročnou činnost, kterou se ale nevyplácí uspěchat. Otužilé a poněkud odrostlejší kaktousky se totiž pikýrují snáze než titěrné, zelené kuličky vody. Pikýrování má mnoho metod a záleží hodně na velikosti rostlinek a šikovnosti kaktusáře. Jediné co snad poradím, je se vykašlat na různé pomůcky typu dřevěná vidlička z dřívka od nanuku, které radí starší literatura. Průměrně šikovný člověk zvládne uchopit prsty malý kaktus, aniž by jej rozmáčkl. Někdy je dobré zkrátit kořínky, ale to záleží na situaci. V principu prostě klubko prcků vyklepneme, kořenový bal rozdrobíme tak, abychom získali jednotlivé rostlinky a ty pak sázíme v řádcích do nových nádob.


Zde literatura přichází s univerzální poučkou, že by vzdálenost mezi rostlinkami měla dělat průměr rostlinek. U Echinocereusů klidně zázejte o něco dále, kaktusy po přesazení většinou zahájí masivní nárůst a zanedlouho potom můžete pikýrovat znovu. Opuntie klíčí na stonku, který je dobré při pikýrování "utopit" do substrátu. Po dokončení pikýrování není dobré hned zalívat, stačí lehce porosit a pak nechat týden zaschnout. Vyvarujeme se napadení poraněných kořínků hnilobou.


Další pikýrování můžeme provést v průběhu léta, ale pak už bych další pikýrování nechal na konec sezóny, případně na začátek další.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky