Podzim - Zimovzdorné kaktusy .cz - Vše o zimovzdorných kaktusech v našich podmínkách

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Podzim

Pěstování kaktusů

PODZIM

Podzim je pro mě obdobím příprav na zimu, výsevů, nošením teplomilných druhů domů a vůbec přípravou na zimu. Jednou takovou činností je přesazování. U rostlin pěstovaných na balkóně přesazuji rostliny častěji, u skalky je to spíše o úpravě rostlin, aby se nevymkly kontrole. Zvláště některé druhy opuntií mají sklon k bujení...


Přesazování provádím spíše později, tedy v době, kdy se běžné kaktusy odnáší na zimoviště. Tedy na přelomu října a listopadu, dle počasí až do konce listopad. Výhodou podzimního přesazování je dle mého názoru také to, že získají větší nádobu a tím jsou méně citlivé na promrznutí kořenů.
Přesazování je v této době výhodné také proto, že máme před zimou možnost kontroly kořeny, zejména, zda nejsou napadeny kořenovkou. Rostlinu vyklepneme z květináče, pokud je bal dlouhodobě v dobré kondici, není potřeba jej rozebírat a rostlinu tak zbytečně stresovat. Pokud si přivezeme rostlinu novou, nebo pokud není bal v dobrém stavu, je dobré očistit všechny zbytky substrátu, zejména u kořenového krčku. K tomu účelu se výborně hodí vyřazený kartáček na zuby. Po očištění je vhodné kořeny zkrátit. Nemusíme se bát, jelikož budeme sázet do suchého substrátu a přes zimu budou mít kořeny dostatek času na zahojení. Při přesazování zjara je dobré kořeny nechat alespoň 14 dnů v klidu, než rostlinu zalijeme.Poté rostlinu zasadíme do větší nádoby a důkladně obsypeme substrátem. Poklepáním usadíme kaktus tak, aby seděl pevně.


Další činností, kterou provádím, je přesunutí citlivějších druhů pod střechu. Tak, jak se mi uvolní místo po teplomilnějších kaktusech, posunuji ty zimovzdorné pod střechu, aby do nich zbytečně nepršelo. Prioritou je vždy jejich citlivost na zimní vlhko.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky