Léto - Zimovzdorné kaktusy .cz - Vše o zimovzdorných kaktusech v našich podmínkách

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Léto

Pěstování kaktusů

LÉTO
Přelom jara a léta je nejkrásnějším obdobím zasloužené odměny za celoroční péči. Dobou kvetení. Pokud pěstujeme kaktusy na balkóně, můžeme vzít do ruky štětec a pokusit se opylováním získat nějaká ta semínka. Je ale potřeba mít více rostlin od daného druhu, které kvetou naráz, protože většina druhů je cizosprašných. Na skalce se nám o opylování postará hmyz, ale jelikož nemá rozum z jednotlivých druhů, ze semínek nám vyroste překvapení.
V souvislosti s tím si dovolím přidat na vaše bedra další drobnou starost. Plody kaktusů jsou sladké a při dozrávání jsou choulostivé na plísně a hniloby. Bohužel se stává, že od shnilého plodu se hniloba dostane pletivem i do rostliny. Konec potom bývá rychlý a smutný. Celé je to záležitost několika dnů. Pokud tedy semena nechceme, je dobré odkvetlé květy opatrně odstranit. Pokud ano, pravidelná kontrola je na místě.

O opylování a vůbec plodech bude více zmíněno v kapitole o výsevech.Jak jsem již zmiňoval v kapitole JARO, v případě letních veder je dobré vyvarovat se přemokření substrátu. Staří praktikové zalévají takzvaně "do deště". To znamená, že sledují počasí a když se má počasí zhoršit, zalejí. Vyvarují se tak nebezpečí podpaření a než se počasí zase zlepší, substrát dostatečně vyschne. Zlaté kaktusářské pravidlo praví: "Pokud si nejste jisti zálivkou, nezalívejte." Mnoho druhů v letních parnech upadá do takzvané letní stagnace. Rostliny přestanou přijímat vodu a jen tak se sluní. Dochází ke zrání pletiv, které na jaře na rostlině přibyly. To je velice důležité pro úspěšné přežití zimy.

Na sklonku léta, řekněme od poloviny srpna můžeme opět vydatněji zalévat. Noci jsou už chladnější a tak si mají kaktusy v noci čas odpočinout od denního vedra a obnovují růst. Od cca poloviny září ale zálivku ukončuji, zejména doma. Na skalce to moc neovlivním...
Kaktusy jak doma, tak venku tak jako tak postupně přestanou přijímat vodu, jsou na to naprogramovány. Začnou postupně sesychat a na konci léta budou k nepoznání. Osobně se mi v tomto období líbí nejvíce, ostny jsou tak hustě, že není tělo pomalu ani vidět a tak se velice podobají svým kolegům rostoucím v jejich domovině.
Na dalším obrázku je Echinocereus Triglochidiatus focený v zimě:A ta samá rostlina o pár měsíců na jaře:


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky