Balkonová kultura - Zimovzdorné kaktusy .cz - Vše o zimovzdorných kaktusech v našich podmínkách

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Balkonová kultura

Pěstování kaktusů

Balkónkářem snadno a rychle


Pokud budeme kaktusy pěstovat na balkóně, nebo před oknem na parapetu, není toho až zase mnoho, co bychom měli mít na zřeteli. První, co bychom si měli hlídat je teplota a s ní spojený pohyb vzduchu. Pokud si na balkón namontujeme uzavřený OBI pařníček, s prvními letními vedry o sbírku s největší pravděpodobností přijdeme. Ideální je jihovýchodní a jižní strana. Západní strana také naní špatná, jen zde je vyšší riziko úpalu. Ideální je, když jsou rostliny vystaveny přímému slunci v otevřeném prostoru. V mém případě jsem si vybudouval široký parapet přidělaný k balkónovému zábradlí, který je až u stropu chráněn stříškou.Rostliny tak mají dostatek slunce a jsou chráněny pro případ déle trvajících dešťů. Vzhledem k tomu, že ve většině případů u nás fouká o západu a tak je ideální jižní strana. Rostliny jsou ovívány z boku a větru nic nebrání. Když jsem měl svoji sbírku orientovanou na západ, byl tam právě problém s pohybem vzduchu. Vítr od západu se totiž rozrážel o dům a neproudil tak dostatečně.
Další starostí je vlhkost. Některé rostliny, především Echinocereusy, Pediocactusy, Sclerocactusy a Escobarie jsou náchylné na tzv. podpaření. To vzniká v případě, že jsou zalité rostliny vystaveny vysokým teplotám. Vlhké kořeny se doslova uvaří. Proto je dobré mít kontrolu nad zálivkou. V létě pak stačí sledovat počasí a v červnu a červenci zalívat pouze opatrně. Pokud dokážeme zajistit ochranu proti dešti, otevírají se nám širší možnosti pěstovaných druhů, jelikož mnoho jich je sice mrazuvzdorných, ale vzhledem k častým srážkám u nás nepřežijí naše zimy.

Pro tyto účely jsem si vybudoval "předokenní skalku".Je to vlastně koryto vyrobené z plechu, které je kryté plexisklem. V korytě jsou kaktusy vysazeny volně, což jim náramně svědčí. Díky stříšce se nemusím bát přílišné vlhkosti. Naopak vše musím poměrně dost zalívat. Boky jsou celoročně otevřené a díky jižní orientaci tu skvěle proudí vzduch, který u nás převářně proudí od západu.
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky